Updated at 2.00pm on 22/11/2008
New Zealand Election 2008 

Official Count Results -- Successful Candidates

This is not the formal declaration of results. The Chief Electoral Officer declares the results of the official count by publishing a notice in the NZ Gazette.
 
 
 
ACT New Zealand
 
BOSCAWEN, John
List Seat 
DOUGLAS, Roger Owen
List Seat 
GARRETT, David
List Seat 
HIDE, Rodney
Epsom Electorate
ROY, Heather
List Seat 
 
Green Party
 
BRADFORD, Sue
List Seat 
DELAHUNTY, Catherine
List Seat 
FITZSIMONS, Jeanette
List Seat 
GRAHAM, Kennedy
List Seat 
HAGUE, Kevin
List Seat 
KEDGLEY, Sue
List Seat 
LOCKE, Keith
List Seat 
NORMAN, Russel
List Seat 
TUREI, Metiria
List Seat 
 
Jim Anderton's Progressive
 
ANDERTON, Jim
Wigram Electorate
 
Labour Party
 
ARDERN, Jacinda
List Seat 
BARKER, Rick
List Seat 
BEAUMONT, Carol
List Seat 
BURNS, Brendon
Christchurch Central Electorate
CARTER, Chris
Te Atatū Electorate
CHADWICK, Steve (Stephanie)
List Seat 
CHAUVEL, Charles
List Seat 
CHOUDHARY, Ashraf
List Seat 
CLARK, Helen Elizabeth
Mt Albert Electorate
COSGROVE, Clayton
Waimakariri Electorate
CULLEN, Michael
List Seat 
CUNLIFFE, David
New Lynn Electorate
CURRAN, Clare
Dunedin South Electorate
DALZIEL, Lianne
Christchurch East Electorate
DAVIS, Kelvin Glen
List Seat 
DYSON, Ruth
Port Hills Electorate
FENTON, Darien
List Seat 
GOFF, Phil
Mt Roskill Electorate
HAWKINS, George
Manurewa Electorate
HIPKINS, Christopher John
Rimutaka Electorate
HODGSON, Pete
Dunedin North Electorate
HOROMIA, Parekura
Ikaroa-Rāwhiti Electorate
HUGHES, Darren
List Seat 
HUO, Raymond
List Seat 
JONES, Shane
List Seat 
KING, Annette
Rongotai Electorate
LABAN, Winnie
Mana Electorate
LEES-GALLOWAY, Iain
Palmerston North Electorate
MACKEY, Moana
List Seat 
MAHUTA, Nanaia
Hauraki-Waikato Electorate
MALLARD, Trevor
Hutt South Electorate
MORONEY, Sue
List Seat 
NASH, Stuart
List Seat 
PARKER, David
List Seat 
PILLAY, Lynne
List Seat 
PRASAD, Rajen
List Seat 
RIRINUI, Mita
List Seat 
ROBERTSON, Grant
Wellington Central Electorate
ROBERTSON, Ross
Manukau East Electorate
SEPULONI, Carmel
List Seat 
SIO, Su'a William
Māngere Electorate
STREET, Maryan
List Seat 
TWYFORD, Phil
List Seat 
 
Māori Party
 
FLAVELL, Te Ururoa
Waiariki Electorate
HARAWIRA, Hone Pani Tamati Waka Nene
Te Tai Tokerau Electorate
KATENE, Rahui
Te Tai Tonga Electorate
SHARPLES, Pita
Tāmaki Makaurau Electorate
TURIA, Tariana
Te Tai Hauāuru Electorate
 
National Party
 
ADAMS, Amy
Selwyn Electorate
ARDERN, Shane
Taranaki-King Country Electorate
AUCHINVOLE, Chris
West Coast-Tasman Electorate
BAKSHI, Kanwaljit Singh
List Seat 
BENNETT, David
Hamilton East Electorate
BENNETT, Paula
Waitakere Electorate
BLUE, Jackie
List Seat 
BORROWS, Chester
Whanganui Electorate
BRIDGES, Simon
Tauranga Electorate
BROWNLEE, Gerry
Ilam Electorate
CARTER, David
List Seat 
CARTER, John
Northland Electorate
COLEMAN, Jonathan
Northcote Electorate
COLLINS, Judith
Papakura Electorate
DEAN, Jacqui
Waitaki Electorate
ENGLISH, Bill
Clutha-Southland Electorate
FINLAYSON, Christopher
List Seat 
FOSS, Craig
Tukituki Electorate
GILMORE, Aaron
List Seat 
GOODHEW, Jo
Rangitata Electorate
GOUDIE, Sandra
Coromandel Electorate
GROSER, Tim
List Seat 
GUY, Nathan
Ōtaki Electorate
HAYES, John
Wairarapa Electorate
HEATLEY, Phil
Whangarei Electorate
HENARE, Tau
List Seat 
HUTCHISON, Paul
Hunua Electorate
JOYCE, Steven
List Seat 
KAYE, Nikki
Auckland Central Electorate
KEY, John
Helensville Electorate
KING, Colin
Kaikōura Electorate
LEE, Melissa
List Seat 
LOTU-IIGA, Peseta Sam
Maungakiekie Electorate
MCCLAY, Todd
Rotorua Electorate
MCCULLY, Murray
East Coast Bays Electorate
MACINDOE, Tim
Hamilton West Electorate
MAPP, Wayne
North Shore Electorate
PARATA, Hekia
List Seat 
PEACHEY, Allan
Tāmaki Electorate
POWER, Simon
Rangitīkei Electorate
QUINN, Paul
List Seat 
ROY, Eric
Invercargill Electorate
RYALL, Tony
Bay of Plenty Electorate
SHANKS, Katrina
List Seat 
SMITH, Lockwood
Rodney Electorate
SMITH, Nick
Nelson Electorate
TE HEUHEU, Georgina
List Seat 
TISCH, Lindsay
Waikato Electorate
TOLLEY, Anne
East Coast Electorate
TREMAIN, Chris
Napier Electorate
UPSTON, Louise
Taupō Electorate
WAGNER, Nicky
List Seat 
WILKINSON, Kate
List Seat 
WILLIAMSON, Maurice
Pakuranga Electorate
WONG, Pansy
Botany Electorate
WOODHOUSE, Michael
List Seat 
WORTH, Richard
List Seat 
YOUNG, Jonathan
New Plymouth Electorate
 
United Future
 
DUNNE, Peter Francis
Ōhariu Electorate
 
 

Copyright 2008 New Zealand Ministry of Justice,
Chief Electoral Office, Wellington
All Rights Reserved